FOTKY | DENÍK | VZKAZY
1.DEN | 2.DEN | 3.DEN | 4.DEN | 5.DEN | 6.DEN | 7.DEN | 8.DEN

4.den - středa 19.8.2020

Ráno to úplně nadějně nevypadá, ale podle všeho by se snad počasí mělo v průběhu dne lepšit. Přesouváme se tedy do Fügen odkud se lanovkou Spieljochbahn přesouváme na dostah stejnojmeného vrcholu. Pěkné výhledy do prozatím zamračené krajiny se otevírají již od horní stanice lanovky.

Zilletal
Zilletal

Od samotného vrcholku Spieljochu nás dělí necelá stovka výškových metrů a asi čtvrthodinka pohodové chůze povětšinou po zpevněném širokém chodníku. Od vrcholového kříže se nabízí vskutku působivé pohledy a i počasí začíná jevit známky zlepšování.

Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal

Poté co se dostatečně nabažíme panoramaty pokračujeme dále po již vyloženě skalnatém hřebínku, kde nás konečně také dohání sluníčko. Jedním slovem nádhera.

Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal

Za další půlhodinku přecházíme sjezdovku a čeká nás poslední kousek výživného stoupání na Onkeljoch do nadmořské výšky 2066 metrů. Odtud se otevírají pohledy jihozápadním směrem a i ty rozhodně stojí za to.

Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal

Dolů k horní stanici lanovky se pak již vracíme obslužnou cestou lyžařského areálu a po lehkém obědě nemůžeme vynechat místní dětské hřiště, kde je tentokrát top atrakcí vor :-)

Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal

Po poledni pak pokračujeme k další atrakci zdějšího údolí, kterým je Zilletalská vysokohorská silnice, která byla postavena na počátku roku 1960, jako pomoc zemědělcům, kteří díky nové polní cestě mohli lépe obhospodařovat své horské pastviny. Vylepšení se horská cesta dočkala roku 1973, kdy byla nedaleko otevřena horská chata Alpengasthof Hirschbichlalm (1 840 m) a tak dostala silnička asfaltový kabát. Silnice, jak ji známe dnes byla uvedena do provozu v roce 1978 a spojila město Zell am Ziller přes Zellberg na Höhenstraße. Vysoké náklady na výstavbu a údržbu téměř 50 km dlouhé panoramatické cesty si však vynutily zavedení mýtného, to je však vcelku rozumných 8 Euro. Vjezd z městečka Ried je v opravě, takže vzhůru do hor začínáme stoupat až z Kaltenbachu. Uzounká silnička stoupá ostrýmu serpentinami lesem a je jen štěstí, že provoz v protisměru. Kousek pod hranicí lesa míjíme mýtnici, kde platíme již zmiňovaných 8 Euro za průjezd a můžeme pokračovat už jen kousek za prvními dechberoucími výhledy.

Zilletal

Kvůli výhledům samozřejmě zastavujeme každou chvilku, i počasí nám vysloveně přeje.

Zilletal
Zilletal

Postupným popojížděním se nakonec dostávám do nejvyššího bodu této parádní silnice, který je u chaty Melchboden ve výšce 2020 metrů nad mořem. Zde alespoň na chvíli opouštím autoturistiku, obouváme pohorky a mířím na krátký výšlap na vyhlídkový vrchol Arbiskopf (2133 mnm). Za slabou půlhodinku už se společně kocháme famózními výhledy a je se rozhoduju, že pokud to počasí aspoň trošku dovolí, vyrazím sem některé z následujícíh rán na východ sluníčka.

Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal
Zilletal

V pozdním odpoledni pak sjíždíme na druhém konce Zillertalské horské silnice v obci Hippach a odtud již s krátkou nákupní zastávkou míříme na apartmán. Dnešek se vyloženě povedl.

PŘEDCHOZÍ DEN - ÚTERÝ 18.8. | NÁSLEDUJÍCÍ DEN - ČTVRTEK 20.8.

© 2020 hynna